Regularna aktywność fizyczna i racjonalny sposób żywienia to dwa zachowania zdrowotne, które w istotny sposób wypływają na stan zdrowia człowieka. Stosowanie ich łącznie jest gwarancją utrzymania i wzmocnienia dobrego stanu zdrowia, zmniejszenia ryzyka niezakaźnych chorób przewlekłych oraz metodą wspomagającą leczenia wielu patologii.
Jakie korzyści płyną z regularnej aktywności fizycznej? Należą do nich:
- poprawa wydolności fizycznej i zwiększenie siły mięśniowej,
- poprawa czynności i wydolności układu krążenia,
- zapobieganie nadciśnieniu tętniczemu krwi,
- ograniczenie ryzyka i stopnia udaru,
- ograniczenie występowania otyłości,
- zapobieganie cukrzycy,
- zapobieganie zmianom miażdżycowym,
- wzmocnienie układu odpornościowego,
- opóźnienie procesu starzenia,
- poprawa nastroju,
- obniżenie poziomu stresu,
- poprawa snu.
Regularność ćwiczeń
Najważniejszym aspektem aktywności, z punktu widzenia uzyskania korzyści zdrowotnych, jest regularność. Osobom rozpoczynającym treningi zaleca się stopniowe zwiększanie częstotliwości podejmowanej aktywności. Dążyć należy do zalecanych minimum 150 minut tygodniowo ćwiczeń dynamicznych o umiarkowanej intensywności oraz uzupełniania ich minimum 2 razy w tygodniu ćwiczeniami oporowymi.
W zaleceniach aktywności fizycznej uwzględnia się:
- rodzaj ćwiczeń fizycznych,
- częstotliwość podejmowania,
- intensywność,
- czas trwania.
Dla osób dorosłych zaleca się co najmniej 30 minut aerobowego wysiłku fizycznego o umiarkowanej intensywności, podejmowanego 5 razy w tygodniu, o łącznym czasie trwania 150 minut / tydzień lub co najmniej 25 minut aktywności fizycznej o dużej intensywności, podejmowanej 3 razy w tygodniu, o sumarycznym czasie trwania 75 minut / tydzień.
Dodatkowo zaleca się wysiłek oporowy o intensywności od umiarkowanej do dużej, wykonywany co najmniej 2 razy w tygodniu, w nienastępujące po sobie dni tygodnia.
Warto pamiętać, że przede wszystkim aktywność fizyczna powinna sprawiać przyjemność, a nie być traktowana jako dodatkowy obowiązek w czasie szczelnie wypełnionego planu dnia.
Jakakolwiek porcja aktywności fizycznej jest lepsza niż żadna!
Na zdjęciach: Piotr Krajewski, trener personalny
Facebook: Sportowy charakter